A-Z Encyklopedie > Y > 1

Yacas Yacas (yet another computer algebra system) je otevřený počítačový algebraický systém, distribuovaný pod GPL, pracující v příkazovém řádku. Je napsaný v čistém C++, díky čemuž je snadno přenosný mezi nejrůznějšími platformami (GNU/Linux, *BSD, Mac OS X, MS Windows a další).
Yahoo! Messenger Yahoo! Messenger je instant messaging systém umožňující komunikaci prostřednictvím výměny textových zpráv, video přenos, chat, sdílení fotek, volání a další.
Yale University Yale University je světoznámá soukromá univerzita v New Havenu v americkém státě Connecticut. Byla založena v roce 1701 a je třetí nejstarší institucí pro vyšší vzdělávání ve Spojených státech.
Yalovská provincie Yalovská provincie je tureckou provincií, nachází se v jihovýchodní části Malé Asie. Rozloha provincie činí 403 km2, v roce 2000 zde žilo 185 593 obyvatel.
Yanni Yanni (* 14. listopadu 1954, Kalamata, Řecko) je pseudonym amerického klávesisty a hudebního skladatele řeckého původu.
Yanuca Yanuca je obydlený korálový ostrov fidžijského souostroví Lau. Patří do skupiny ostrovů odlehlých.
Yanuca Levu Yanuca Levu (IPA: []) je ostrov fidžijského souostroví Lomaiviti. Ostrov je spojen náspem s největším fidžijským ostrovem Viti Levu.
Yard Yard (zkratka yd) je původem britská délková jednotka, později převzatá do tzv. imperiálního systému jednotek.
Yavanna Yavanna Kementári je postava ve fantasy světěm stvořeném J. R.
Yekta Uzunoglu MUDr. Yekta Uzunoglu, Yekta Ergün Uzunoglu, také (kurdsky) Yekta Geylanî, (*10.
Yellowknife Yellowknife je hlavní město kanadských Severozápadních teritorií. Leží v jižní části teritoria při severním břehu Velkého Otročího jezera na stejnojmenné řece.
Yeong-wook Jo Yeong-wook Jo je korejský filmový hudební skladatel.
Yerres Yerres je město v jihovýchodní části metropolitní oblasti Paříže ve Francii v departmentu Essone a regionu Île-de-France. Má 25 000 obyvatel.
Yggdrasil Obrovský strom (jasan) Yggdrasil (někdy též Iggdrassil) podle severské mytologie stojí ve středu všech devíti světů.
YMCA YMCA (Young Men's Christian Association) je křesťanská mládežnická organizace s celosvětovou působností.
Yoda Mistr Yoda (896 BBY až 4 ABY) je fiktivní postava z filmové ságy Hvězdné války. Yodův původ je neznámý, stejně jako rasa, ze které pocházel.
Yoko Ono Yoko Ono (* 18. února 1933, Tokio Japonsko) je japonsko-americká hudebnice.
Yokto Yokto (symbol y) je předpona soustavy SI a znamená mocninu 10-24, tj. jednu kvadriliontinu.
Yorkšírský teriér Yorkšírský teriér se v současné době řadí k těm nejpopulárnějším a nejčastěji chovaným společenským psům. Díky svému roztomilému vzhledu a malému vzrůstu se stal tak oblíbeným luxusním plemenem, chovaným v bytě, že se s ním můžeme setkat takřka všude.
Yotta Yotta (symbol Y) je předpona soustavy SI a znamená mocninu 1024, tj. označuje kvadrilión základních jednotek.
Young Women's Christian Association YWCA (Young Women's Christian Association - Křesťanské sdružení mladých žen) je nadnárodní dobročinnou, sociální a vzdělávající organizací, která původně sdružovala křesťanské ženy. Dnes je občanským sdružením pro všechny bez rozdílu pohlaví, věku, národnosti nebo náboženského vyznání, ovšem v řadě zemí zůstala silná křesťanská vyhraněnost hnutí zachována.
Youngova nerovnost V matematice, Youngova nerovnost dává do vztahu součin dvou nezáporných čísel a součet jejich mocnin:
Yoweri Museveni Yoweri Museveni je současným prezidetem Ugandy. Ve své funkci setrvává nepřetržitě od roku 1986.
Yperit Yperit (zvaný také hořčičný plyn) je vojenský plyn, který byl použit Němci v 1. světové válce.
Yukar Yukar (ユーカラ, Júkara; Hawki / Tujta - na Sachalinu) je název pro příběhy, legendy, předávané ústní formou. Jedná se o specifický název, který používá národ Ainu, jehož příslušníci dnes žijí v nejsevernějších oblastech Japonska (na ostrově Hokkaidó a v oblasti Tóhoku).
Yule Yule je keltským svátkem v den zimního slunovratu
YUV YUV je barevný model používaný v televizním vysílání v normě PAL.
Yvetta Hlaváčová Yvetta Hlaváčová (* 26. květen 1975) je reprezentantka ČR v dálkovém plávání, držitelka řady titulů a rekordů, disciplíny: volný způsob, delfín a polohový závod.
Yzop lékařský Yzop lékařský (Hyssopus officinalis L.) je rostlina z čeledi hluchavkovitých.

Informace jsou převzaty z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa.

Texty jsou dostupné za podmínek GNU Free Documentation License

Encyklopédia (sk) Encyclopedia (en) Enzyklopädie (de)


cz cz