A-Z Encyklopedie > M > 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23

M*A*S*H M*A*S*H je americký seriál (1972-1983) z prostředí mobilní armádní chirurgické nemocnice v době Korejské války. Je považován za jeden z nejlepších seriálů.
M. C. Escher Maurits Cornelis Escher (17. června 1898, Leeuwarden – 27.
M0n0wall m0n0wall je projekt, jehož cílem je vytvořit kompletní firewall, který by na standardním nebo jednodeskovém PC poskytl všechny důležité vlastnosti komerčních firewallů, měl jednoduché ovládání a byl za přijatelnou cenu (free software).
M1 Spojení písmene M a číslice 1 může mít různé významy:
M1 Abrams Hlavní bojový tank M1 Abrams je nástupcem předchozího amerického tanku M60 Patton. Výrobcem tohoto tanku je firma General Dynamics, konkrétně její divize Land Systems.
M16 M16 je útočná puška vyráběná firmou Colt. Byla vyvinuta z experimentálního modelu AR-15 (také CAR-15), později XM-16E1 nazývaném „Černá puška“ (anglicky „Black rifle“)Tento model byl vytvořen v období války ve Vietnamu.
M3 Half-track M3 Half-track byl polopásový obrněný transportér americké armády během druhé světové války. Byl u amerických vojáků populární stejně jako Universal carrier u britských.
M3 Scout Car M3 Scout Car bylo obrněné kolové vozidlo americké armády během druhé světové války. Sloužilo najčastěji jako průzkumné, hlídkové a velitelské vozidlo, ale také jako ambulance či tahač děl.
M4 Spojení písmene M a číslice 4 může mít různé významy:
M4 (makroprocesor) m4 je jazyk pro zpracování maker, který navrhli Brian Kernighan a Dennis Ritchie
M4 Sherman M4 Sherman byl hlavní americký střední tank ve druhé světové válce a krátce po ní. Pojmenován byl po americkém generálu Shermanovi.
M60 Patton Tank M60 Patton byl vyráběn americkou firmou Chrysler. První prototyp byl vyroben v roce 1958.
Maarten Stekelenburg Maarten Stekelenburg (* 22. září 1982, Haarlem) je nizozemský fotbalový brankář působící v Ajaxu Amsterdam.
Maastricht Maastricht je nejstarší nizozemské město a hlavní město provincie Limburk. Město leží na jihovýchodě Nizozemska, mezi Belgií a Německem.
Maastrichtská smlouva Smlouva o Evropské unii, která byla podepsána v Maastrichtu 7. února 1992 a vstoupila v platnost 1.
Mac mini Mac mini je miniaturní a nejlevnější počítač od firmy Apple. Je navržen tak, aby nabízel co nejvíce funkcí v co nejmenším a velice elegantním balení.
Mac OS Mac OS – Macintosh Operating System – je označení operačního systému pro počítače Macintosh firmy Apple.
Mac OS 9 Zkratka OS 9 označuje poslední versi operačního systému řady „Classic“ pro Apple Macintosh (Mac). Nová verze OS X umožňuje používání starších programů tohoto systému svou, stále udržovanou (stav 2005), komponentou „OS 9.
Mac OS X Mac OS X je poslední verze Mac OS, operačního systému pro počítače Macintosh od Apple, který kombinuje populární rysy klasického grafického uživatelského rozhraní Macintoshů se stabilitou Unixu.
Macallan Macallan je skotská sladová nemíchaná whisky, často nazývaná The Macallan. Vyrábí se v palírně Easter Elchies House v Craigellachie, Speyside region, Skotsko.
Macao Macao (tradiční znaky: 澳門; zjednodušené znaky: 澳门; pinyin: Àomén, portugalsky Macau) je bývalá portugalská kolonie, od roku 1999 zvláštní administrativní oblast Čínské lidové republiky. Rozprostírá při ústí Perlové řeky do Jihočínského moře, 60 kilometrů západně od Hongkongu.
Mace Windu Mace Windu (72 BBY - 19 BBY) je fiktivní postava ze Star Wars, představený řádu Jedi, kde je jeho největším poradcem Mistr Yoda. Díky tomu také může nosit světelný meč s fialovou čepelí (jaký mívá většina představených řádu).
Macchie Makchie je nejčastější vegetační typ středomořské oblasti. Česky by se to dalo označit jako křoví.
Mackie Messer Mackie Messer je londýnský král podsvětí, lupič a vrah z divadelní hry německého dramatika Bertolta Brechta Krejcarová opera (v originále Die Dreigroschenoper), která měla premiéru 31. srpna 1928 v Berlíně.
Mackovice Obec Mackovice se nachází v okrese Znojmo, kraj Jihomoravský.
Macocha Propast Macocha je nejznámnější propastí Moravského krasu a součástí jeskynního systému Punkevní jeskyně. Propast leží uvnitř národní přírodní rezervace Vývěry Punkvy v CHKO Moravský kras, 6 km východně od města Blansko.
Macromedia Macromedia byla softwarová firma, nyní je ve vlastnictví společnosti Adobe. Vyvíjí počítačové programy zejména pro webové aplikace, které se postupně staly standardními nástroji webdesignérů a programátorů.
Macromedia Fireworks Fireworks je počítačový program od společnosti Macromedia. Slouží k úpravě a tvorbě digitálních obrázků.
Macromedia Studio Macromedia Studio je produkt společnosti Macromedia. Jedná se však o pouhý balík programů od této společnosti.
Macue Macue (松江市; Macue-ši) je hlavní město prefektury Šimane v regionu Čúgoku v Japonsku.
Macujama Macujama (松山市; Macujama-ši) je hlavní město prefektury Ehime na ostrově Šikoku v Japonsku. Moderní město bylo založeno 15.
Mačická lípa Mačická lípa je památný strom u vsi Mačice, západně od Sušice. Lípa velkolistá (Tilia platyphyllos) roste u čp.
Mačija Mačija (町家; mačija nebo také čóka) jsou tradiční dřevěné městské domy, které bylo možné najít po celém Japonsku a jejichž typickými představiteli jsou domy ve starých Kjótských čtvrtích. Mačija (městské domy) a nóka (venkovská stavení) spolu tvoří japonskou lidovou architekturu známou jako minka (lidová stavení).
Mačkov Obec Mačkov se nachází v okrese Strakonice, kraj Jihočeský.
Mačky Mačky, horolezecké mačky nebo také stoupací železa patří k horolezecké výbavě pro pohyb v ledovém a sněhovém terénu. Jsou tvořeny rámem se sadou hrotů, který se připevňuje na obuv.
Madame de Pompadour Madame de Pompadour (29. prosince 1721 – 15.
Made in Heaven Made in Heaven je dvacáté první řadové album slavné britské skupiny Queen, které bylo vydané v roce 1995.
Made in Japan (album) Made in Japan je živé album hard rockové skupiny Deep Purple, které bylo nahráno během tří nocí v Osace a Tokiu. Většina skladeb pochází z alba Machine Head.
Madeleine Albrightová Madeleine Korbelová Albrightová původním jménem Marie Jana Korbelová (* 15. května 1937 Praha) je bývalá ministryně zahraničních věcí USA.
Madla Vaculíková Madla Vaculíková (nar. 1925) je především známá jako manželka českého spisovatele Ludvíka Vaculíka, a to i jako postava z mnoha jeho knih, především Českého snáře.
Madona ve skalách Madona ve skalách je název dvou různých obrazů. Jsou si velmi podobné jménem, námětem a vypracovaním, ale zároveň obsahují důležité odlišnosti.
Madonna Madonna Ciccone Ritchie, původním jménem Madonna Louise Veronica Ciccone, známa jako Madonna (* 16. srpna 1958) je populární americká zpěvačka, skladatelka, tanečnice, herečka, producentka a módní symbol.
Madrid Madrid je hlavním městem Španělska, leží ve středu země. Má přes 3 milióny obyvatel, je též hlavním městem stejnojmenné provincie, která je současně jedním ze 17 autonomních společenství Španělska.
Madrigal Slovem nejasného původu madrigal se označuje několik uměleckých forem pozdního středověku a raného novověku, vycházejících především z italské kultury. Jsou to
Madriu-Claror-Perafita Údolí Madriu-Perafita-Claror se nachází v jihovýchodní části Andorry a má plochu 4 247 ha, což je přibližně 10 % plochy celé země. Údolím protéká řeka Madriu a její přítoky Claror a Perafita.
Maďarsko Maďarsko (Maďarská republika) je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Maďarsko hraničí s Rakouskem (366 km) a Slovinskem (102 km) na západě, s Chorvatskem (329 km) a Srbskem (151 km) na jihu, s Rumunskem (443 km) a Ukrajinou (103 km) na východě a se Slovenskem (677 km) na severu.
Maďarština Maďarština je ugrofinský jazyk, kterým se hovoří v Maďarsku, v částech srbské Vojvodiny, na jihu Slovenska, na jihu ukrajinské Zakarpatské oblasti, v částech rakouské spolkové země Burgenlandu, na severozápadě Rumunska a v částech Chorvatska. Maďarsky mluví celkem zhruba 14,5 milionů lidí.
Maďaři Maďaři jsou národ patřící k uralským a ugrofinským národům. Většina z nich ovládá maďarštinu jako svůj mateřský jazyk, která je velmi odlišná od okolních jazyků.
Maebaši Maebaši (前橋市 Maebaši-ši) je hlavní město prefektury Gunma v Japonsku.
Mafia: The City of Lost Heaven Mafia: The City of Lost Heaven je legendární 3D akční počítačová hra vyvinutá českým vývojářským týmem Illusion Softworks, viděná pohledem třetí osoby. Hráč je v roli mafiána v americkém městě Lost Heaven z třicátých let.
Mafie Mafie, často označovaná „skutečnými pány“ Itálie jako Cosa Nostra („naše věc“), je tajná společnost vzniklá v polovině 19. století na Sicílii.
Magadi Magadi je slané jezero v oblasti ve Keni. Nachází se ve Východoafrickém zlomovém pásmu mezi sopečnými horninami, ze kterých přitékají horké slané prameny.
Magda Šaturová Magda Šaturová nebo Magda Šaturová-Seppová (*1929) je doktorka filozofie, redaktorka, autorka řady učebních pomůcek pro kurzy esperanta a hlavní redaktorka rozsáhlého díla SLOVAKA ANTOLOGIO.
Magda Vašáryová Magda Vašáryová (* 26. srpna 1948) je slovenská herečka a diplomatka.
Magdaléna Magdaléna (také Magdalena nebo Magda) je ženské křestní jméno. Podle českého kalendáře má svátek 22.
Magdeburské polokoule Německý fyzik Otto von Guericke, starosta města Magdeburgu, v roce 1654 předvedl dramatický experiment, ve kterém ukázal sílu vakua a dokázal existenci atmosféry Země.
Magic Carpet Magic Carpet je simulátorem kouzelníka na létajícím koberci, která původně vznikla v roce 1994 od společnosti Bullfrog Productions. Hra je určena pro systémy MS-DOS a běží v tehdejším běžném rozlišení 320x240.
Magic: The Gathering Magic: The Gathering (zkráceně MTG) je první a dosud nejrozšířenější sběratelská karetní hra. Byla vydána v roce 1993 firmou Wizards of the Coast v USA a rychle se rozšířila do většiny světa.
Magické číslo V matematice je magické číslo takové abundantní číslo, které není součtem některých svých dělitelů.
Magický prazdroj Magický prazdroj (v originále slovní hříčka Sourcery) je humoristická fantasy kniha Terryho Pratchetta, pátá ze série Zeměplocha.
Magický realismus Magický realismus je literární žánr, ve kterém se magické prvky objevují v jinak realistickém prostředí. Často je spojován s boomem tohoto žánru v Jižní Americe v druhé polovině dvacátého století, a to především s knihou Sto roků samoty od Gabriela Garcíi Márqueze, která je považována za stěžejní dílo magického realismu.
Magie Magie (ze staroperského slova „magus“ - kněz a řeckého výrazu „mageia“ - kouzelnictví) je uměním či schopností. Někteří ji dokonce nazývají vědou o komunikaci a ovládání vyšších, nadlidských sil, jakož i ovládání sil patřících nižším sférám, praktické znalosti skrytých mystérií přírody, které jsou známy jen málokomu, protože je těžké dosáhnout znalostí, aniž by se neupadlo do hříchu proti přírodě, která umožňuje jejímu nositeli, aby jeho vůle byla v souladu se stavem reálného světa.
Maginotova linie Maginotova linie je pevnostní systém, vybudovaný Francií v letech 1929 – 1940, který je považován za nejdokonalejší a nejmohutnější v historii. Linie, pojmenovaná podle André Maginota, ministra války v letech 1929 – 1932, který prosadil její financování, chránila hranice s Belgií, Lucemburskem, Německem, Švýcarskem a Itálií a také některé oblasti ostrova Korsika ve Středozemním moři.
Magion Magion je názvem řady malých družic země určených k výzkumu parametrů MAGnetického pole, IONosféry a plazmatu v okolí země. Tyto družice byly vyvinuty v Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR a od roku 1978 vypouštěny společně s většími satelity programu Interball nebo s družicemi v rámci mezinárodního programu Interkosmos.
Magister Leoninus |Leoninus, též Magister Leoninus či Léonin (*1163 – †1190) byl významným francouzských skladatelem, který stál u zrodu tzv. Notredamské školy, která byla základem pro období rozkvětu středověké hudby Ars antiqua.
Magistr Magistr je akademický titul označující absolventa magisterského studijního programu (latinsky magister - mistr; odtud také anglický ekvivalent tohoto titulu: Master's degree). Získává ho zpravidla absolvent pěti až šestiletého studia na univerzitě nebo vysoké škole.
Maglev v Šanghaji Maglev v Šanghaji (také Transrapid) je vysokorychlostní pozemní dráha spojující stanici na mezinárodním letišti Shanghai Pudong International s vnitřní aglomerací Šanghaje (stanice Třída Lóngyáng).
Maglić Maglić je nejvyšší hora Bosny a Hercegoviny, měří 2 386 m n. m.
Magmatická hornina Magmatická nebo též vyvřelá hornina je termín z geologie. Používá se pro označení horniny, která vzniká krystalizací z magmatu.
Magna charta libertatum Magna charta libertatum neboli Velká listina práv a svobod byla vydána 15. června 1215 v Anglii.
Magnesia Litera Magnesia Litera je české literární ocenění.
Magnet [piliny v magnetickém poli vytvořeném magnetem]
Magnetar Magnetar je neutronová hvězda s extrémně silným magnetickým polem, Rozpad nestabilní kůry doprovází mohutné emise vysokoenergetického elektromagnetického záření, především rentgenového a gama záření.
Magnetická indukce Magnetická indukce je fyzikální veličina, která vyjadřuje silové účinky magnetického pole na částice s nábojem.
Magnetická susceptibilita Magnetická susceptibilita je fyzikální veličina, která popisuje chování materiálu ve vnějším magnetickém poli.
Magnetický tok Magnetický (indukční) tok slouží pro kvantitativní popis elektromagnetické indukce. Vyjadřuje úhrnný tok magnetické indukce procházející určitou plochou.
Magnetismus Magnetismus je soubor jevů, v níchž se uplatňuje magnetické pole a jeho působení na hmotu.
Magnetit Magnetit (Heidinger, 1845), chemický vzorec Fe<SUB>3</SUB>O<SUB>4</SUB> (oxid železnato-železitý), je krychlový nerost. Český název je magnetovec.
Magnetizace Magnetizace je uspořádání magnetických domén feromagnetického materiálu tak, že se jejich účinek projevuje navenek. Magnetizace může být dočasná (trvá pouze po dobu působení vnějšího magnetického pole) nebo trvalá (trvá i po zániku budícího pole).
Magnetizovaná voda Magnetizovaná voda, je medium používané v alternativní medicíně. Voda se může magnetizovat uměle nebo organizmy (tzv.
Magnetron Magnetron je generátor mikrovlnného záření, konstruovaný s důrazem na výkon a účinnost. V mikrovlnné troubě je to energetický zdroj, pomocí něhož jsou generovány elektromagnetické vlny, zahřívající potraviny.
Magni Magni, syn boha Thóra a obryně Járnsaxy, je silný bůh ze severské mytologie. On a jeho bratr Módi jako jedni z mála přežijí ragnarök a přinesou do nového světa kladivo svého otce, Mjollni.
Magnitogorsk Magnitogorsk (rusky Магнитого́рск) je město v Rusku, na řece Ural na předělu mezi Evropskou a Asijskou částí země. Žije zde 419 000 lidí.
Magnus liber organi Magnus liber organi nebo Magnus Liber celým názvem Magnus liber organi de graduali et antiphonario pro servitio divino je kniha obsahující kolekci polyfonního (vícehlasého) repertoáru, vytvořenou francouzskými skladateli Léoninem (první verze) a Pérotinem (druhá, modernizovaná a zkrácená verze) pro katedrálu Notre Dame v Paříži v období od sklonku 12. do počátku 13.
Magnusův jev Magnusův jev je vznik boční síly při obtékání rotujícího tělesa proudícím plynem nebo kapalinou. Poprvé jej podrobně popsal Gustav Heinrich Magnus v roce 1852.
Mago Ostrov Mago leží v severozápadní části fidžijského souostroví Lau. Je jedním z největších ostrovů jihozápadního Tichého oceánu v osobním vlastnictví.
Magot bezocasý Magot bezocasý (Macaca sylvanus) je opice z čeledi kočkodanovitých. Jde o jedinou opici, jejíž areál přirozeného výskytu zasahuje na evropský kontinent.
Maharadža Maharadža (z hindského mahâ - velký, další formy râjadhirâja nebo râjarâja, král králů) je hinduistický titul panovníků, pod jejichž svrchovanost patří více než jeden radža, vládce nad jedním teritoriem. V Evropě by tomuto titulu odpovídal velkovévoda či „Velkokrál“.
Mahábhárata Mahábhárata je staroindický epos. Uváděná data vzniku se liší - tradiční datování se pohybuje kolem 3100 př.
Mahlův kardinál Mahlův kardinál (a jeho odvozeniny jako jsou slabě Mahlův kardinál nebo hyper Mahlův kardinál) je matematický pojem z oblasti teorie množin (kardinální aritmetiky). Patří mezi velké kardinály.
Mahmúd Ahmadínedžád Mahmúd Ahmadínedžád (* 28. října 1956) je šestým prezidentem Íránu.
Mahouš Obec Mahouš se nachází v okrese Prachatice, kraj Jihočeský.
Mahónie cesmínolistá Mahónie cesmínolistá (Mahonia aquifolium (Pursh) Nutt.) je okrasný stálezelený keř z čeledi dřišťálovitých.
Mahulena Mahulena je ženské křestní jméno. Podle českého kalendáře má svátek 17.
Machačkala Machačkala (rusky Махачкала) je město v Rusku, na jihu jeho evropské části, v Dagestánské republice na břehu Kaspického moře. Žije zde 462 000 obyvatel.
Machiavellismus Machiavellismus je dnes považován za označení pragmatického a cynického jednání v politice. Machiavellistou je myšlen ten, kdo uznává, že účel světí prostředky a je ochoten dopouštět se morálně pochybných jednání.
Machinae Supremacy Machinae Supremacy je švédská hudební skupina, která vznikla roku 2000. Sami definovali svůj styl jako SID-metal.
Machine Head (album) Machine Head je šesté studiové album skupiny Deep Purple. Oproti svým předchůdcům je melodičtější a obsahuje prvky heavy metalu.
Machov Obec Machov se nachází v okrese Náchod, kraj Královéhradecký.
Machová Název Machová není jednoznačný. Může znamenat:

Informace jsou převzaty z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa.

Texty jsou dostupné za podmínek GNU Free Documentation License

Encyklopédia (sk) Encyclopedia (en) Enzyklopädie (de)


cz cz