A-Z Encyklopedie > J > 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13

J to tha L-O!: The Remixes J to tha L-O!: The Remixes je remixové album Jennifer López, které vyšlo 5.
J. Lo (album) J. Lo je druhé album americké zpěvačky Jennifer López, které vyšlo 23.
J. Michael Straczynski Joseph Michael Straczynski [Džouzef majkl stračínksi](* 17. července 1954) je oceněný americký spisovatel a producent televizních seriálů.
Jaap Stam Jackob Stam (*17. července 1972 Kampen, Nizozemí) je nizozemský fotbalový obránce hájící barvy Ajaxu Amsterdam, který je fotbalovým fanouškům znám pod jménem Jaap Stam.
Jabber Jabber je komunikační protokol založený na XML pro posílání „rychlých zpráv“ (Instant messaging). Servery Jabberu jsou rozmístěny po celém světě na tisících počítačů.
Jabkenice Obec Jabkenice je obec okresu Mladá Boleslav, ležící asi 17 km jižně od Mladé Boleslavi. Z větší části leží na území přírodního parku Jabkenicko.
Jablečník obecný Jablečník obecný (Marrubium vulgare L.) je léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých.
Jablkoň Jablkoň je česká alternativní hudební skupina. V současnosti ji tvoří Michal Němec (zpěv, kytara), Martin Carvan (kytara), Johnny Jůdl (baskytara, fagot), Petr Chlouba (bicí, perkuse) a Anna Duchaňová (zpěv, saxofon).
Jablonec nad Jizerou Město Jablonec nad Jizerou se nachází v okrese Semily, kraj Liberecký.
Jablonec nad Nisou Jablonec nad Nisou (německy Gablonz an der Neisse) je město] na severovýchodě [[Čechy|Čech nedaleko (asi 13 km) od krajského města Liberce, ležící v údolí Lužické Nisy a jejich přítoků. Má 44 571 obyvatel.
Jablonná Obec Jablonná se nachází v okrese Příbram, kraj Středočeský.
Jablonné v Podještědí Jablonné v Podještědí je město v okrese Česká Lípa. Ke dni 3.
Jabloňany Obec Jabloňany se nachází v okrese Blansko, kraj Jihomoravský.
Jablunkov Město Jablunkov ( ) se nachází v okrese Frýdek-Místek, kraj Moravskoslezský.
Jacarepagua Velká cena Brazílie se jezdila na dvou okruzích rozhodovalo se vždy mezi dvěma městy Sao Paulo a Rio de Janeiro. Když v šedesátých letech byl na vrcholu Emerson Fittipaldi vzrostl velký zájem o závody v jeho rodišti v Sao Paulu.
Jacek Malczewski Jacek Malczewski (* 15. července 1854 v Radomi - 8.
Jack Brabham Sir John Arthur „Jack“ Brabham (* 2. dubna 1926) je bývalý australský automobilový závodník a pilot Formule 1.
Jack Bruce Jack Bruce (* 14. května 1943 v Bishopsbriggs, Skotsko) je známý rockový hudebník.
Jack Kerouac Jack Kerouac [Keruek], vlastním jménem Jean-Louis Lebris de Kerouac, (12. března 1922, Lowell - 21.
Jack Rozparovač Jack Rozparovač (anglicky Jack the Ripper) byl vrah, který mezi srpnem a listopadem 1888 vraždil prostitutky v Londýně. Jeho totožnost je neznámá, nikdy nebyl dopaden.
Jack Steinberger Jack Steinberger (* 25. května 1921 v Bad Kissingenu) je americký fyzik.
Jackass Jackass je bláznivá americká skupina lidí, co vymýšlí ty nejdivočejší kousky a také pořad na MTV. Pořad i jeho protagonisté jsou velmi oblíbení hlavně mezi mládeží.
Jacob Aal Jacob Aal (1773–1844) byl norský politik a pamfletista.
Jacob Bjerknes Jacob Aall Bonnevie Bjerknes (2. listopad 1897 ‑ 7.
Jacobus Henricus van 't Hoff Jacobus Henricus van't Hoff (30. srpna 1852 – 1.
Jacobus Johannes Pieter Oud Jacobus Johannes Pieter Oud (9. února 1890 Pumerend – 5.
Jacopo Amigoni Jacopo Amigoni (Amiconi) (1682-1752), byl benátský historický a portrétní malíř, který pracoval po celé Evropě ve víceméně mezinárodním stylu. Od benátského rokoka s prvky od Sebastiana Ricci(ho) a také francouzského rokoka.
Jacopo Bassano Jacopo Bassano (narozen 1515 - zemřel 1592) byl italský malíř, nejznámější představitel rodiny umělců, kteří své jméno odvodili z malého města Bassano, asi 65 km od Benátek. Jeho původní jméno bylo Jacopo de Ponte.
Jacqueline du Pré Jacqueline du Pré (26. ledna 1945 Oxford - 19.
Jacques Anquetil Jacques Anquetil (8. ledna 1934 Mont-Saint-Aignan – 18.
Jacques Brel Jacques Brel (8. dubna 1929, Schaerbeek – 8.
Jacques Monod Jacques Lucien Monod (2. září 1910 Paříž – 31.
Jacques Paul Migne Jacques Paul Migne (25. října 1800 Saint-Flour - 24.
Jacques Prévert Jacques Prévert [prevér] (4. února 1900 – 11.
Jacques Rogge Hrabě Jacques Rogge (2. května 1942, Ghent) je belgický ortoped a od roku 2001 předseda Mezinárodního olympijského výboru.
Jacques Santer Jacques Santer (* 18. května 1937) je lucemburský politik.
Jacques Villeneuve Jacques Joseph Charles Villeneuve (* 9. duben, 1971) je kanadský automobilový závodník, mistr světa závodů Formule 1 z roku 1997 a vítěz závodu Indianapolis 500.
Jacques-Étienne Bovard Jacques-Étienne Bovard (* 17. listopadu 1961 Morges) je švýcarský spisovatel, jeden z nejprodávanějších současných autorů ve Švýcarsku.
Jad Vašem Jad Vašem je památník obětí a hrdinů holocaustu v Izraeli. Založen byl v roce 1953 na základě zákona izraelského parlamentu - Knessetu.
Jaderná elektrárna Jaderná elektrárna (atomová elektrárna) je zařízení, sloužící k přeměně vazebné energie jader těžkých prvků na elektrickou energii. Skládá se obvykle z jaderného reaktoru, parní turbíny s elektrickým generátorem a z mnoha dalších pomocných provozů.
Jaderná elektrárna Temelín Jaderná elektrárna Temelín (JETE) stojí v Jihočeském kraji nedaleko města Týn nad Vltavou u obce Temelín v místech, kde stávala vesnice Temelínec. Chladicí věže elektrárny tvoří také dominantu celého okolí a jsou vidět ze vzdálenosti 30 km, pára nad nimi až 70 km.
Jaderná energie Jaderná energie je energie, kterou je možno získat z jaderných reakcí, probíhající ve speciálním zařízení, a označení pro oblast technologie zabývající se jejím využitím. Pro mírové účely se v současnosti průmyslově využívá štěpné reakce uranu nebo plutonia, předmětem intenzivního výzkumu je praktické využití termonukleární syntézy vodíku na hélium.
Jaderná hlavice Jaderná hlavice je odborný termín pro část rakety, které nese jadernou zbraň. Z odbornějšího pohledu se vojenské rakety rozdělují na dvě základní části - nosič a hlavici s náloží.
Jaderná chemie Jaderná chemie je vědní obor, který se zabývá vlastnostmi hmoty a jevy chemické a fyzikálně chemické povahy, jejichž původcem je nebo na nichž se podílí jádro atomu a jeho přeměny a který využívá vlastností jádra a jeho projevů ke studiu a řešení chemických problémů. (V.
Jaderná reakce Jaderná reakce je přeměna atomových jader, která může probíhat samovolně nebo být vyvolaná působením jiného jádra nebo částice (včetně fotonu). Dochází při ní jak ke změně struktury zúčastněných jader, tak ke změně jejich pohybového stavu.
Jaderná velmoc Jaderná velmoc je země, která disponuje jadernými zbraněmi, a je schopná je vyrábět. Země patřící do tohoto tzv.
Jaderná zbraň Jaderná zbraň (resp. atomová zbraň) je zbraň hromadného ničení, založená na principu neřízené řetězové reakce jader těžkých prvků.
Jaderné palivo Jaderné palivo je štěpná látka, která se používá pro výrobu palivových článků pro jaderné elektrárny.
Jadružský jasan Jadružský jasan je památný strom ve vesnici Jadruž jihozápadně od Boru. Zdravý jasan ztepilý (Fraxinus excelsior) roste před vjezdem do dvora u rybníčku na návsi v nadmořské výšce 510 m.
Jadružský smrk Jadružský smrk je památný strom u vesnice Jadruž jihozápadně od Boru. Smrk ztepilý (Picea abies) roste v polesí Bor u křižovatky lesních cest severovýchodně od vsi v nadmořské výšce 528 m.
Jaemon Kinošita Jaemon Kinošita byl podle románu Taiko otcem Hidejošiho Tojotomi. Bojoval jako pěšák (ašigaru) ve službách daimjóa Nobuhideho Ody.
Jagdtiger Jagdtiger (SdKfz 186) byl německý supertěžký stíhač tanků na konci druhé světové války.
Jagellonci Jagellonci byli panovnickou dynastií pocházející z Litvy (velkoknížata). Dále vládli v polském království (1385–1572), v českém království (1471–1526) a v uherském království (1490–1526).
Jagellonská gotika Jako jagellonská nebo také vladislavská gotika se označuje třetí, závěrečná fáze gotického umění v českých zemích v 15.století.
Jagna Marczułajtis Jagna Marczulaiti je polská snowboardistka. Startovala na zimních Olympijských hrách v Salt Lake City v roce 2002 a v Turíně v roce 2006.
Jaguár Jaguár americký (Panthera onca) je největší americká kočkovitá šelma, samotářský lovec, živí se kapybarami, největšími žijícími hlodavci, prasaty pekari, ale také rybami, malými aligátory, želvami, domácím zvířectvem a menšími druhy kopytníků.
Jahangir Khan Jahangir Khan (* 10. prosince 1963) je bývalý pákistánský hráč squashe, největší hráč v historii této hry.
Jahodník obecný Jahodník obecný (Fragaria vesca L.) je rostlina z čeledi růžovitých.
Jahodov Obec Jahodov se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký.
Jajce Jajce je město v Bosně a Hercegovině. Leží ve Federaci Bosny a Hercegoviny, ve Středobosenském kantonu, na řekách Pliva a Vrbas, v roce 1991 mělo 11 000 obyvatel.
Jak divoký Jak divoký (Bos mutus) je jedním ze zástupců pravých turů. Jedná se o mohutné zvíře, samec dorůstá přes 2 metry kohoutkové výšky a dosahuje hmotnosti kolem jedné tuny.
Jak domácí Jak domácí (Bos mutus f. grunniensis) je domestikovaná forma jaka divokého.
Jak pejsek s kočičkou myli podlahu Jak pejsek s kočičkou myli podlahu je animovaný rodinný krátkometrážní film, který v roce 1950 natočil Eduard Hofman.
Jak svět přichází o básníky Jak svět přichází o básníky je česká komedie z roku 1982 režiséra Dušana Kleina. Dospívající gymnazista (Pavel Kříž) s básnickým talentem a jeho kamarád (David Matásek) s talentem naopak hudebním se domluví, že napíšou a nacvičí divadelní muzikál.
Jak vypalovat CD Jak vypalovat CD/DVD a obejít ochranu proti kopírování
Jakartovice Obec Jakartovice ležící v okrese Opava se rozkládá po obou stranách historické moravsko-slezské zemské hranice. Má 1035 obyvatel a katastrální území obce má rozlohu 5000 ha.
Jake Gyllenhaal Jake Gyllenhaal (vlastním jménem Jacob Benjamin Gyllenhaal, narozen 19.12.
Jako jed Jako jed je český barevný film režiséra Víta Olmera z roku 1985 na motivy knihy Karla Zídka vyrobený ve Filmovém studiu Barrandov.
Jakobité Jakobité byli příznivci britského panovníka Jakuba (Jamese) II., kterému chtěli po sesazaní znovu pomoci na trůny zemí Anglie, Skotska a Irska.
Jakobovy lípy Jakobovy lípy jsou památné stromy u Bochova, jihovýchodně od Karlových Var. Skupina pěti lip malolistých (Tilia cordata) roste u barokní kaple svatého Jakuba, asi 1 km jihozápadně od centra vsi na území zaniklé vsi Krosnov.
Jakoubek ze Stříbra Jakoubek ze Stříbra, též Jakub či Jacobellus, (asi 1375 – 9. srpna 1429) byl český kazatel a spisovatel.
Jakov Fedotovič Pavlov Jakov Fedotovič Pavlov (rusky Яаков Федотович Павлов) (4. říjen 1917 – 28.
Jakub Bart-Ćišinski Jakub Bart-Ćišinski (20. srpna 1856 Pančicy-Kukow – 16.
Jakub Filip Kulik Jakub Filip Kulik (20. dubna 1793 ve Lvově – 28.
Jakub Hron Metánovský Jakub Hron, používající přízvisko Metánovský, (4. června 1840 Metánov – 29.
Jakub Jan Ryba Jakub Jan Ryba (26. října 1765 Přeštice – 8.
Jakub Janda Jakub Janda (* 27. dubna 1978 v Čeladné) je českým skokanem na lyžích. V roce 2006 jako první Čech vyhrál světový pohár.
Jakub Kroulík Jakub Kroulík (* 1983) je český kouzelník. Mistr České republiky juniorů v moderní magii v roce 2001.
Jakub Kryštof Rad Jakub Kryštof Rad (1799 – 13. října 1871) byl švýcarský ředitel dačické rafinérie cukru, vynálezce kostkového cukru.
Jakub Pustina Jakub Pustina (* 1982) je český barytonista.
Jakub Schikaneder Jakub Schikaneder (27. února 1855 Praha – 15.
Jakub Větší Apoštol Jakub, označovaný Starší, Větší či Zebedeův (pro odlišení od svého jmenovce Jakuba Alfeova) byl jeden z dvanácti původních apoštolů – učedníků Ježíše Krista.
Jakubčovice nad Odrou Obec Jakubčovice nad Odrou se nachází v okrese Nový Jičín, kraj Moravskoslezský.
Jakubov u Moravských Budějovic Jakubov u Moravských Budějovic je obec v okrese Třebíč. Ke 3.
Jakubovice (okres Šumperk) Obec Jakubovice se nachází v okrese Šumperk, kraj Olomoucký.
Jakušima Jakušima (屋久島) je japonský ostrov ležící 60 km na jih od Kjúšú. Tvar ostrova připomíná nepravidelný pětiúhelník s rozlohou 503 km², obvodem 132 km a průměrem 28 km.
Jakuza Jakuza (japonsky: やくざ nebo ヤクザ) nebo též Gokudó (極道) je japonská tradiční organizace, jejíž charakter nejlépe odpovídá tomu, co známe na západě pod pojmem mafie.
Jalisco Jalisco [chalisko] je jeden ze 31 států Mexika. Zabírá plochu 79 085 km².
Jalová hřídel Jalová hřídel je hřídel vkládaná do soustavy hřídelí pouze pro přenos točivého momentu mezi pohonnou hřídelí a hnanými hřídelemi (obvykle na podvozku). Otáčí se ve stejném smyslu jako hnané hřídele, a má s nimi rovnoběžnou osu.
Jalovcová louka Přírodní památka Jalovcová louka se nachází 0,5 km západně od obce Trnava, na jihovýchodním svahu vrchu Skalky (476 m).
Jalovcová stráň Přírodní rezervace Jalovcová stráň se nalézá asi 1,5 km východně od obce Nedašov v okrese Zlín.
Jalovec obecný Jalovec obecný (Juniperus communis) je keřovitá až stromovitá dřevina rostoucí jako podrost jehličnatých (obzvláště borových) lesů, na pastvinách a stráních. Na území České republiky je kvůli úbytku přirozených stanovišť a brutálnímu sběru jalovcových šištic velice vzácná a přísně chráněna.
Jalpug Jalpug (ukrajinsky Ялпуг nebo Ялпух) je limanové jezero na jihozápadě Oděské oblasti Ukrajiny. Má rozlohu 134 km², průměrnou hloubku 3 m a maximální hloubku 6 m.
Jaltská konference Jaltská konference byla jedním ze setkání hlavních představitelů SSSR, USA a Velké Británie (Roosevelta, Churchilla a Stalina) během druhé světové války, které se konalo mezi 4. a 11.
Jamagata Jamagata (山形市; Jamagata-ši) je hlavní město prefektury Jamagata v regionu Tóhoku v Japonsku.
Jamaguči Jamaguči (山口市 Jamaguči-ši) je hlavní město prefektury Jamaguči v Japonsku. Je nejmenším hlavním městem prefektury v Japonsku.
Jamajka Jamajka se nachází na stejnojmenném ostrově ve Velkých Antilách v Karibském moři. Jeho pobřeží je lemované korálovými útesy, pobřeží je skalnaté.
Jamajská hymna Jamajskou hymnou je skladba Jamaica, land we love (Jamajka, země, kterou milujeme). Slova napsal Hugh Sherlock a hudbu složil Robert Lightbourne.
Jamajská vlajka Vlajka Jamajky byla přijata 6. srpna 1962 v den vyhlášení nezávislosti.
Jamato (bitevní loď) Jamato (大和) byla bitevní loď japonského císařského námořnictva. Spolu se svou sesterskou lodí Musaši to byly největší bitevní lodě, které kdy byly postaveny.

Informace jsou převzaty z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa.

Texty jsou dostupné za podmínek GNU Free Documentation License

Encyklopédia (sk) Encyclopedia (en) Enzyklopädie (de)


cz cz