A-Z Encyklopedie > E > 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

E-mail Elektronická pošta, zkráceně e-mail nebo email, je způsob odesílání a přijímání zpráv přes elektronické komunikační systémy. Termín e-mail platí jak pro internetový e-mailový systém založený na protokolu SMTP (Simple Mail Transfer Protocol), tak i pro intranetové systémy, které dovolují uživatelům uvnitř jedné společnosti nebo organizace posílat si vzájemně zprávy (tyto systémy často používají nestandardní protokoly, mívají ovšem bránu, která jim dovoluje posílat a přijímat e-maily z internetu).
E=mc² Rovnice E = mc² popsaná Albertem Einsteinem ve speciální teorii relativity patří mezi nejslavnější rovnice všech dob; znají ji i lidé, kteří se jinak o vědu nezajímají. Tato rovnice se stala jakýmsi „maskotem vědy“, používá se jako příklad „složité vědy“, což ovšem její složitost přeceňuje.
Ea von Allesch Ea von Allesch (11. květen 1875 Vídeň – 30.
Earl Marshal Earl Marshal je titul vysokého úředníka na anglickém královském dvoře, který v Česku odpovídá někdejšímu titulu Nejvyššího zemského maršálka. Kdysi býval Earl Marshal of England nejvyšším vojenským velitelem, dnes předsedá Court of Chivarly, je hlavou College of Arms, účastní se významných parlamentních událostí a organizuje všechny důležité královské ceremonie (korunovace, svatby, pohřby…).
East Of The Sun, West Of The Moon East Of The Sun, West Of The Moon je čtvrtým albem norské skupiny A-ha.
East Side Gallery Berlínská East Side Gallery je dnes jediným větším souvislým zbytkem bývalé Berlínské zdi, dříve dlouhé 165 km, svědčící o minulosti Berlína.
Eastern Test Range Eastern Test Range je širší oblast komplexů obsahující i americký kosmodrom Kennedyho vesmírné středisko (John F. Kennedy Space Center, Kennedy Space Cente, KSC).
EADS European Aeronautic Defence and Space Company EADS N.V.
Eberhard Eberhard byl za vlády Václava I. a Přemysla Otakara II.
Ebinur Ebinur je bezodtoké hořkoslané jezero na severozápadě Číně největší v Džungarské rovině. Leží v nadmořské výšce 189 m poblíž jižního vchodu do Džungarských vrat.
Ebuild ebuild je shellový skript napsaný pro balíčkovací systém Portage Gentoo Linuxu.
EBay eBay je nejznámější americká internetová aukční síň.
EBCDIC EBCDIC (zkratka anglického Extended Binary Coded Decimal Interchange Code, Rozšířený binárně kodovaně desítkový výměnný kód) je 8-bitový znakový kód, navržený firmou IBM na základě kódu používaného pro děrné štítky a příslušného 6-bitového BCD kódu využívaného v periferiích IBM na přelomu 50. a 60.
Eclipse Slovo Eclipse se používá ve více významech:
Eclipse (vývojové prostředí) Eclipse je open source vývojová platforma, která je pro většinu lidí známa jako vývojové prostředí určené pro programování v jazyce Java, které je díky flexibilitě tohoto nástroje možné rozšířit seznam podporovaných programovacích jazyků za pomoci pluginů, například o C++, návrh UML, či zápis HTML nebo XML.
Econnect Občanské sdružení Econnect je nevládní nezisková organizace, která pomáhá ostatním organizacím neziskového sektoru v ČR využívat informační technologie a Internet a ve svém zpravodajství se zároveň věnuje dění, které se tohoto sektoru dotýká.
Ed ed je standardní unixový interaktivní řádkový textový editor a je prvním programem, v němž byly implementovány regulární výrazy. Jeho původním autorem je Ken Thompson, který při svém návrhu vycházel ze staršího editoru QED.
Ed Rush Ed Rush (vl. jménem Ben Settle) je významným představitelem dark techstep/jungle djingu a celkově vůbec tzv.
Eda Kriseová Eda Kriseová (* 18. července 1940 Praha) je česká novinářka a spisovatelka.
Edain Edain (sg. Adan, quenijsky Atani, Druhorození) byli ti lidé v příbězích J.
Eddie's Archive Eddie's Archive je box set legendární heavymetalové skupiny Iron Maiden. Box (plechová truhla s obličejem maskota Eddieho) obsahuje tři dvojCD, rodokmen skupiny a skleničku.
Edelsa Edelsa celým jménem Edelsa Grupo Didascalia S.A.
Eden Mor Eden Mor (* 28. června 1984, Haifa, Izrael) je modelka známá svým mimořádně velkým přírodním poprsím.
Edgar Allan Poe Edgar Allan Poe (19. ledna 1809, Boston – 7.
Edgar Griffin Edgar Griffin je britský politik, bývalý člen Konzervativní strany.
Edgar Lawrence Doctorow Edgar Lawrence Doctorow [doktorou] (* 6. ledna 1931 New York), americký spisovatel
Edgar Rice Burroughs Edgar Rice Burroughs (1. září 1875, Chicago – 19.
Edice Edice v širším slova smyslu znamená vydání, v užším slova smyslu se jedná o formu zpřístupnění historických písemných pramenů, a to v oblasti několika pomocných věd historických – diplomatice, paleografii, epigrafice, heraldice, kodikologii, numismatice a sfragistice.
Edice Expedice Strojopisná ediční řada pro nezávislou literaturu, založená v roce 1975 Václavem Havlem. Svého času poskytla prostor mnoha dílům všelikých názorových proudů.
Edikt Edikt (z lat. edicere vyřknout, zvěstovat) označuje původně v římském právo veřejné prohlášení úředníka (magistratus), jehož účinnost byla omezena dobou jeho úřadu.
Edikula Edikula je označení pro architektonické orámování výklenku, okna, dveřního otvoru nebo části stěny tvořené postranními podporami - sloupy, polosloupy nebo pilastry nesoucími kladí, případně štítový nástavec (fronton).
Edirne Edirne (dříve Adrianopolis) je město ležící v evropské části současného Turecka. Bylo založeno císařem Hadriánem v roce a v současné době má cca 120 000 obyvatel.
Edison (báseň) Edison je básnická skladba Vítězslava Nezvala. Vznikla na konci října a začátku listopadu 1927 u autorových rodičů v Dalešicích, poprvé vyšla v létě 1928 nákladem R.
Edita Edita je ženské křestní jméno. Podle českého kalendáře má svátek 13.
Editor molekul Editor molekul je počítačový program na kreslení a editování chemických struktur. Dvourozměrné zobrazení molekuly nebo chemické reakce je důležité pro názornou ilustraci nebo může být užitečné pro vyhledávání v chemických databázích.
Edmond Privat Edmond Privat (1889–1982) byl frankofonní švýcarský esperantista. V letech 1921 až 1928 zorganizoval a vedl celé esperantské hnutí.
Edmonton Edmonton je hlavní město kanadské prérijní provincie Alberta. Leží v centru provincie, v oblasti úrodné zemědělské půdy a prérií.
Edmonton Oilers Edmonton Oilers je profesionální kanadský hokejový klub z Edmontonu, který hraje severoamerickou NHL. Je zařazen do Západní konference a v jejím rámci do Severozápadní divize.
Edmund Halley Edmond Halley (někdy Edmund, 8. listopadu 1656 až 14.
Edmund Heusinger Edmund Heusinger von Waldegg (12. května 1817 Bad Schwalbbach - 2.
Edmund Hillary Sir Edmund Percival Hillary (Podvazkový řád, Řád Nového Zélandu, Řád britského impéria, narozen 20. července 1919) je novozélandský horolezec a průzkumník, proslulý tím, že jako první vystoupil na horu Mount Everest.
Edmund Husserl Edmund Husserl (8. dubna 1859, Prostějov – 27.
Edmund Spenser Edmund Spenser (asi 1552 – 13. ledna 1599) byl anglický básník a Poet Lauerate, jeden z vrcholných epiků anglické renesance.
Edo Edo (japonsky: 江戸, „ústí“), dříve také Jedo či Jeddo, je starý název japonského hlavního města Tokia. I když v okolí Tokijské zátoky existovalo množství osad již o několik set let dříve, první skutečně důležitou událostí v dějinách Eda bylo založení hradu Edo v roce 1457 Ótou Dókanem.
Edsger Dijkstra Edsger Wybe Dijkstra (11. května 1930 Rotterdam – 6.
Eduard Bass Eduard Bass, vlastním jménem Eduard Schmidt (1. ledna 1888 – 2.
Eduard Čech Eduard Čech (29. června 1893 ve Stračově – 15.
Eduard Hedvíček Eduard Hedvíček, (1878 v Kojetíně – 1947 ve Vídni) byl rakouský státní úředník, který se pokusil o záchranu kancléře Dollfusse, při nacistickém atentátu v roce 1934.
Eduard Hofman Eduard Hofman (16. květen 1914, Krakov – 11.
Eduard Ingriš Eduard Ingriš (11. února 1905 Zlonice u Slaného – 12.
Eduard Koerner Eduard Koerner (*1863 – †1933) byl český advokát. Působil v Praze (v roce 1916 obhajoval před vojenským soudem dr.
Eduard Konrad Zirm Eduard Konrad Zirm (18. březen 1863 Vídeň - 5.
Eduard Kullmann Eduard Franz Ludwig Kullmann (14. červenec 1853 Magdeburg Neustadt až 16.
Eduard Nápravník Eduard Nápravník (24. srpna 1839 Býšť - 10.
Eduard Petiška Eduard Petiška (14. května 1924 Praha – 6.
Eduard Schnitzer Eduard Carl Oscar Theodor Schnitzer (28. března 1840 - 23.
Eduard Štorch Eduard Štorch (10. dubna 1878 Ostroměř – 25.
Eduard Zeman Eduard Zeman (*11. dubna 1948) je český politik a bývalý ministr školství za Českou stranu sociálně demokratickou.
Eduardo Galeano Eduardo Hughes Galeano (* 3. září 1940 Montevideo) je uruguayský novinář a spisovatel, jehož knihy byly přeloženy do řady jazyků.
Eduardo Rodríguez Veltzé Eduardo Rodríguez Veltzé (* 2. března 1956, Cochabamba) je bolivijský právník a politik.
Edvard Beneš Edvard Beneš (28. května 1884 Kožlany – 3.
Edvard Grieg Edvard Hagerup Grieg (15. června 1843 – 4.
Edvard Valenta Edvard Valenta (22. ledna 1901, Prostějov – 21.
Edward Franklin Albee Edward Franklin Albee [Elbí] (12. března 1928) je americký dramatik.
Edward Higgins White Edward Higgins White, II (14. listopadu 1930 San Antonio, Texas – 27.
Edward Kelley Edward Kelley (1.srpna 1555 Dencester, Anglie - 1597 Most) také známý pod jmény Edward Talbot či Eduard Kelly byl anglický alchymista žijící a pracující velkou část svého života na dvoře císaře Rudolfa II.
Edward Sapir Edward Sapir (26. ledna 1884 Lębork, Pomořansko – 4.
Edward Schillebeeckx Edward Cornelis Florentius Alfonsus Schillebeeckx (* 12. listopadu 1914, Anversa) je významný belgický teolog a dominikán.
Edward Witten Edward Witten (* 26. srpna 1951) je jedním z nejvýznamnějších žijících fyziků a zřejmě vůbec nejcitovanějším z nich (má nejvyšší tzv.
Edwin Hubble Edwin Powell Hubble (20. listopadu 1889 Marshfield – 28.
Edwin van der Sar Edwin van der Sar (* 29. října 1970, Voorhout, Nizozemsko) je nizozemský fotbalový brankář a reprezentant, který v součastnosti chytá za anglický Manchester United.
EDGE Enhanced Data rates for Global Evolution, někdy také jako Enhanced Data rates for GSM Evolution (EDGE) je dalším vývojovým stupněm v technologii GSM po zavedení datových přenosů pomocí GPRS (General Packet Radio Services). Technologie EDGE nabízí několik metod a vylepšení, které umožňují dosáhnout efektivního přenosu dat a vysoké spektrální účinnosti v tomto úzkopásmovém buňkovém systému.
EE-T1 Osório Engesa EE-T1 Osório je hlavním bojovým tankem brazilské armády, který je důstojným soupeřem špičkového německého tanku Leopard 2.
Efekt hrdla lahve Efekt hrdla láhve (známý též jako efekt zakladatele) nastává při prudkém poklesu počtu jedinců v populaci (na 50 % původního stavu a méně). Spočívá v tom, že při takovémto nečekaném zúžení populace nutně dojde k poklesu genetické diverzity, neboť se všechny existující genetické možnosti do malého množství potomstva nevejdou.
Efektivní hodnota střídavého proudu Efektivní hodnota střídavého proudu je hodnota proudu stejnosměrného, který v daném obvodu vykonná za stejný čas, stejnou práci jako proud střídavý.
Efendi Efendi (turecky) znamená pán nebo mistr; oslovení je odvozeno z řečtiny.
Efeský koncil Efeský koncil zasedal mezi 22. červnem 431 a 10.
Efesos Efesos (řecky Ἔφεσος, turecky Efes) bylo jedním z velkoměst Iónského Řecka v Malé Asii, které se nacházelo v Lýdii na pobřeží Egejského moře (asi 50 km jižně od dnešního İzmiru na západním pobřeží (Ägäis) Turecka; dnes se nachází několik kilometrů od pobřeží. Založili jej kolonisti především z Athén.
EFIS EFIS (Electronic Flight Information System, Elektronický letový informační systém) je informační systém, který na display v pilotní kabině zobrazuje letové informace. EFIS je modernější, efektivnější a srozumitelnější než tradiční přístroje („budíky“).
Egerova synagoga Egerova synagoga v Praze byla založena koncem 17. století v pozdně barokním stylu.
Ego, superego a id Pojmy ego, superego a id jsou v psychologické teorii Sigmunda Freuda základní složky osobnosti člověka.
Egodeismus Egodeismus (lat. ego - já , deus - bůh) nebo také egosolismus (solis - sám) znamená „sebezbožštění“.
Egon Bondy Egon Bondy, vlastním jménem Zbyněk Fišer, (* 20. ledna 1930 Praha) je český básník, prozaik a filosof.
Egon Erwin Kisch Egon Erwin Kisch (29. dubna 1885 Praha – 31.
Egon Krenz Egon Krenz (* 19. března 1937 v Kolbergu, dnes Kołobrzeg v Polsku) byl předsedou východoněmecké organizace Pionýři Ernesta Thälmanna, mládežnické komunistické organizace Freie Deutsche Jugend a vysoký stranický funkcionář SED.
Egypt Egypt je arabská republika v severovýchodní Africe (malou částí též v Asii), ležící na Nilu. Na západě hraničí s Libyí, na jihu se Súdánem, na severovýchodě s Izraelem.
Egyptologie Egyptologie je věda zabývající se dějinami a všemi oblastmi Starověkého Egypta, čili obdobím dějin Egypta přibližně 5000 let př. n.
Egyptská fotbalová reprezentace Egyptská fotbalová reprezentace reprezentuje Egypt na mezinárodních fotbalových akcích, jako je mistrovství světa nebo Africký pohár národů. V roce 1934 se jako první reprezentace země z Afriky kvalifikovala na mistrovství světa.
Egyptské pyramidy Egyptské pyramidy jsou prvním a do dneška jediným dochovaným divem starověkého světa. Ačkoliv se v Egyptě nachází několik desítek pyramid, za první div světa jsou považovány pouze pyramidy, nacházející se na pyramidovém poli v Gíze nedaleko hlavního města Káhiry.
EGPRS Enhanced GPRS (EGPRS) - je část implementace EDGE a je rozšířením služby GPRS.
Ehrensenf Ehrensenf – extra scharf je internetový program (Video-Blog), v němž moderátorka Katrin Bauerfeind humorně komentuje pochybné nálezy ze sítě ve stylu zpráv.
Echelon Echelon je název rozsáhlé sítě technických špionážních prostředků. Účastní se jí státy USA, Velká Británie, Kanada, Austrálie a Nový Zéland.
Echidna Echidna byla napůl půvabná žena a napůl skvrnitý had. Žila mezi Arimy v hluboké jeskyni.
Echolokace Echolokace je postup, kdy se vysílaný zvuk od předmětu odrazí zpět kde je zachycen. Z času od vyslání vlny (zvuku) do příjmu odražené vlny (ozvěny) se dá spočítat vzdálenost předmětu.
Eicar EICAR je European Institute for Computer Antivirus Research, Evropský Institu pro Výzkum Počítačových Antivirů.
Eidgenössische Technische Hochschule Eidgenössische Technische Hochschule (ETH), École polytechnique fédérale (EPF) – anglicky Swiss Federal Institute of Technology (ETH), český překlad Spolková technická vysoká škola / Spolkové vysoké učení technické (ETH) – je jedna z předních technických vysokých škol, polytechnik, na světě. Spojuje špičkový výzkum s praxí, jak je u takových institutů obvyklé.
Eigenamt Eigenamt je středověké území v dnešním švýcarském kantonu Aargau, které bylo prvním panstvím Habsburgů a jejich předků. Toto jméno mu dali Habsburgové, je složeno z německého eigen (česky vlastní) a Amt (úřad ve smyslu výkon práva).
Ein Käfer gibt Vollgas Ein Käfer gibt Vollgas je komedie režiséra Rudolfa Zehetgrubera z roku 1972 ze série filmů o autíčku Dudu. Snímek byl natočen v západoněmecko-švýcarské koprodukci.
Einsteinium Einsteinium, chemická značka Es, (lat. Einsteinium) je 11.
Einsteinova konstanta Jako Einsteinova konstanta se někdy označují následující fyzikální konstanty:

Informace jsou převzaty z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa.

Texty jsou dostupné za podmínek GNU Free Documentation License

Encyklopédia (sk) Encyclopedia (en) Enzyklopädie (de)


cz cz