A-Z Encyklopedie > D > 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15

D (linka metra v Praze) Linka D pražského metra je zamýšlenou a projektovanou čtvrtou linkou této podzemní sítě. Má být vedena ve směru sever–jih, částečně paralelně s linkou C, s níž je plánován přestup ve stanici Pankrác.
D'Alembertův operátor V matematice a fyzice je d'Alembertův operátor, nebo d'Alembertián diferenciální operátor nazvaný podle Jean le Rond d'Alemberta. Je to speciální případ Laplaceova operátoru pro čtyřrozměrný Minkowského prostor s metrikou operatorname{diag}(-1,1,1,1).
D'Hondtova metoda D'Hondtova metoda je termín označující jeden ze způsobů přerozdělování mandátů politickým stranám ve volbách. Používá se v Argentině, Belgii, Bulharsku, Česku, Finsku, Chile, Chorvatsku, Izraeli, Japonsku, Kolumbii, Maďarsku, Makedonii, Nizozemsku, Polsku, Portugalsku, Rakousku, Skotsku, Slovinsku, Španělsku, Turecku a Walesu; v některých zemích Evropské unie se používá také při volbách do Evropského parlamentu.
D'mt Království D’mt (jihoarabský přepis) bylo státním útvarem na území dnešní Etiopie.Vzniklo z původních drobných útvarů (náčelnictví) v 8.
D. W. Griffith David Llewelyn Wark Griffith, celověstově známý jako D.W.
D12 D12 (nebo také The Dirty Dozen a D-Twizzy) je americká hip hopová skupina z Detroitu v Michiganu. Největších úspěchů dosáhla v amerických i ostatních světových hitparádách s alby Devil's Night (2001) a D12 World (2004).
D3DX D3DX je dynamická knihovna rozhraní DirectX. Obsahuje užitečné matematické a jiné funkce (např.
Dabing Dabing (fonetický přepis anglického „dubbing“) je proces, při kterém jsou filmové dialogy v jednom jazyce nahrazeny dialogy v jiném jazyce a ostatní zvukové složky filmu (ruchy, hudba) zůstanou nezměněny.
Dacentrurus Dacentrurus (trnitý ocas), je jedním z nejstarších stegosaurů. Byl to býložravec.
Dactyl Dactyl představuje vůbec první objevený měsíc, který obíhá kolem asteroidu či planetky. Byl objeven sondou Galileo 28.
Dačice Dačice (německy Datschitz) jsou moravské město ležící jižně od Telče na Moravské Dyji v nejižnějším cípu Českomoravské vrchoviny. V roce 1960 byly při komunistické správní reformě se svým okolím začleněny do Jihočeského kraje.
Dačický (pivo) Dačický je značka piva vyráběného v Kutné Hoře v pivovaru Lorec. V současnosti je vyráběno ve třech druzích.
Dadaismus Dadaismus, též Dada, byl avantgardní umělecký směr. Po expresionismu se stal velmi oblíbený dadaismus, tento směr vznikl ve Švýcarsku a mezi roky 1916 – 1923 byl velmi populární.
Dadra a Nagar Haveli Dadra a Nagar Haveli (hindsky दादर और नगर हवेली - Dādra ôr Nagar Havelī, gudžarátsky દાદરા-નગરહવેલી - Dādrā-Nagarhavelī, anglicky Dadra and Nagar Haveli, česky také Dádra a Nagar-havéli) jsou dvě malá, spolu nesouvisející území na pomezí indických spolkových států Gudžarat a Maharaštra (130 km severně od Bombaje), která jsou spravována jako svazové teritorium Indické republiky ústřední vládou v Dillí.
Daedalea mollis Daedalea mollis je systematický synonymický název pro několik druhů hub:
Dafné Dafné - (latinsky Daphne) - dcera říčního boha Péneia - jedna z nejkrásnějších nymf.
Dagestán Republika Dagestán (rusky: Республика Дагестан), je nejjižnější autonomní republika Ruské federace, ležící na západním pobřeží Kaspického moře. Na jihu hraničí s Ázerbájdžánem.
Dagmar Ženské jméno Dagmar (řidčeji také Dagmara) pochází z starobylého norského jména Dagmær. Vniklo spojením slov dagr - den a mær - panna přenesený význam je „svatý anebo velký den“ nebo „denice“.
Dagmar Andrtová-Voňková Dagmar Andrtová-Voňková (* 13. května 1948 Hradec Králové) je česká kytaristka, skladatelka a zpěvačka.
Dagmar Burešová JUDr. Dagmar Burešová (* 1929) je česká advokátka.
Dagmar Dánská }}Dagmar Dánská (asi 1186 – 24. květen 1213) byla manželkou Valdemara II.
Dagmar Havlová Dagmar Havlová, rozená Veškrnová (* 22. března 1953 Brno), je česká herečka a druhá manželka Václava Havla.
Dagmar Havlová (manželka Ivana Havla) Dagmar Havlová (* 1951) je švagrová Václava Havla, žena jeho bratra Ivana. Je jmenovkyní Dagmar Havlové.
Daidalos Daidalos (latinsky Daedalus) je v řecké mytologii největší řecký stavitel, vynálezce, také sochař a malíř. Byl synem Athénského umělce Eupalama a otcem Íkara.
Daichi Daichi (český přepis Daiči, japonsky だいち tj. Země nebo pevnina), předstartovní označení ALOS (z anglického názvu Advanced Land Observing Satelllite) je japonská družice pro dálkový průzkum Země.
Daimjó Daimjó (大名) znamená vazal, pán provincie, doslova „Velké jméno“. Japonský šlechtic formálně podřízený japonskému císaři, jinak nezávislý pán.
Daimler-Benz DB 600 Daimler-Benz DB 600 byl německý letadlový motor. Šlo o kapalinou chlazený, vidlicový dvanáctiválec.
Daimler-Benz DB 601 Daimler-Benz DB 601 byl německý letadlový motor vyráběný během druhé světové války. Šlo o kapalinou chlazený, vidlicový dvanáctiválec, montoval se např.
Daimler-Benz DB 603 Daimler-Benz DB 603 byl německý letadlový motor používaný během druhé světové války. Jednalo se o kapalinou chlazený, vidlicový dvanáctiválec, montoval se do letounů Me 410, Do 335, He 219, Ta 152C a Dornier Do 217 (verze M a N).
Daisyworld Daisyworld neboli model sedmikrásek je počítačová simulace hypotetické planety, která obíhá kolem Slunce a pomalu se k němu přibližuje, přičemž se zvyšuje teplota jejího povrchu. Simulovaná planeta je obývána dvěma druhy sedmikrásek (černými a bílými).
Dakar Dakar je hlavní město Senegalu, které se nachází na Zeleném mysu na pobřeží Atlantského oceánu. Vzhledem k tomu, že leží na západním okraji Afriky (Dakar je nejzápadnějším městem Afriky) je výhodným výchozím bodem pro trans-atlantický a evropský obchod.
Daktyloskopie Daktyloskopie je nauka o kožních papilárních liniích na prstech, dlaních a ploskách nohou. Průběh těchto linií je pro jedince charakteristický a do jisté míry dědičný.
Dalai Lama (píseň) Dalai Lama je píseň metalové skupiny Rammstein z alba Reise, Reise.
Dalaj núr Dalaj núr je mělké bezodtoké slané jezero v Číně v rovině východní Gobi.
Dalajláma Dalailama (též méně správně Dalajláma, tibetská výslovnost přibližně Talälama) je náboženský vůdce tibetské buddhistické školy Gelug, a v souvislosti s významem této školy též nejvyšší náboženský i světský představitel všech Tibeťanů. Podle přesvědčení tibetských buddhistů je dalailama vtělením bódhisattvy Avalókitéšvary. V současnosti je v pořadí 14. dalajlamou Tändzin Gjamccho.
Dalarna Dalarna je provincie ve středním Švédsku. Sousedí s provinciemi Jämtland, Gävleborg, Västmanland, Örebro a Värmland.
Daleká cesta Daleká cesta je český film režiséra Alfréda Radoka natočený v roce 1949. Film ukazuje osud židovské rodiny za druhé světové války – od dusné atmosféry čekání na odsun do koncentračního tábora, přes stísněný život v terezínském ghettu, až po transport smrti.
Daleké Dušníky Daleké Dušníky jsou obec v severovýchodní části okresu Příbram. Leží v údolí říčky Kocáby pod kopci Druhlický vrch (442 m) a Tuškovský vrch (441 m).
Dalekohled Dalekohled je přístroj sloužící k optickému přiblížení pomocí soustavy čoček nebo i zrcadel.
Dalekozrakost Dalekozrakost (hypermetropia, příp. hyperopia) je oční vada, při které se paprsky světla usměrněné čočkou sbíhají až za sítnicí a na sítnici tedy nevzniká ostrý obraz.
Dalešice (okres Jablonec nad Nisou) Obec Dalešice leží v okrese Jablonec nad Nisou. Má 132 obyvatel a katastrální území obce má rozlohu 245 ha.
Dalešice (okres Třebíč) Dalešice jsou městysem ležícím jihovýchodně od okresního města Třebíče. Nadmořská výška obce je 398 metrů nad mořem.
Dalibor Dalibor je mužské křestní jméno slovanského původu, vzniklé složením výrazu pro „dále“ (nebo také „oddalovat“) a pro „boj“ - jeho význam je tedy „oddalovač boje“ (obdoba řeckého jména Télemachos). Podle českého kalendáře má svátek 4.
Dalmatština Dalmatština je východorománský jazyk z balkanorománské skupiny. Stejně jako ostatní románské jazyky i ona odvozuje svůj původ od latiny.
Dalmácie Dalmácie (chorvatsky Dalmacija, italsky Dalmazia, srbsky Далмација, latinsky Dalmatia) je historická země při východním pobřeží Jaderského moře, rozdělená dnes mezi Chorvatsko (většina území) a Černou Horu.
Dalovice (okres Karlovy Vary) Obec Dalovice se nachází v okrese Karlovy Vary, kraj Karlovarský.
Další dálniční atrakce Další dálniční atrakce (Another Roadside Attraction, 1971, česky Argo 1997) je román, který napsal americký spisovatel Tom Robbins.
Daltonův zákon parciálních tlaků Daltonův zákon pojmenovaný po svém objeviteli Johnu Daltonovi zní:
Dalža Dalža (rusky Дальжа nebo Дальдзи), je sladkovodní jezero v Chabarovském kraji v Rusku. Má rozlohu 60,9 km².
Daman a Diu Daman a Diu (hindsky दमन और दीव, gudžarátsky દમન ઔર દીવ, anglicky Daman and Diu, česky také Damán a Díjú), dříve spolu s Goou součást portugalské kolonie Portugalská Indie, je dnes svazovým teritoriem Indie.
Damašek Damašek (arabsky oficiálně دمشق Dimashq, hovorově ash-Sham الشام) je hlavní město Sýrie. Často je označován jako nejstarší trvale osídlené město na světě.
Damávand Damávand (persky: دماوند Kúh-e Damávand) je nečinnou sopkou nacházející se v pohoří Elborz. Je nejvyšším vrcholem v Íránu a na Blízkém východě.
Damávand (město) Damavand je íránské město v Teheránské provincii. Má 90 000 obyvatel.
Dambořice Obec Dambořice se nachází v okrese Hodonín, kraj Jihomoravský.
Damický kaštanovník Damický kaštanovník je památný strom v Damicích u Ostrova. Košatý kaštanovník jedlý (Castanea sativa) roste za zahradami vsi na úpatí sopečných Doupovských hor.
Damietta Damietta, též Dimját, (arabsky: مدينة دمياط, medīnat dimyāt) je přístavem v Egyptě, leží na pobřeží Středozemního moře. Je hlavním městem regionu Dimyat.
Damil Vrch Damil o nadmořské výšce 396 m se nachází v těsné blízkosti obce Tetín. Z vrcholových partií Damilu je pěkný výhled na Tetín, údolí Berounky a okresní město Beroun.
Damn Small Linux Damn Small Linux (zkráceně DSL) je minimalistická distribuce Linuxu založená na Debianu, která si klade za cíl především schopnost vejít se na tzv. vizitkové CD, tedy zhruba do 50 megabytů.
Damnice Obec Damnice se nachází v okrese Znojmo, kraj Jihomoravský.
Damníkov Damníkov je obec v okrese Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji. Tato obec s 647 obyvateli a rozlohou 1 272 ha leží na jihu okresu Ústí nad Orlicí u hranice s okresem Svitavy (jižně).
Damón z Oé Damón z Oé byl starořecký filozof- sofista. Působil v Athénách.
Damyko.info Damyko.info je český internetový server (zkratka názvu Domov Amatérských Mykologů) zabývající se mykologií a houbařením.
Dan Bárta Dan Bárta (* 14. prosince 1969, Karlovy Vary) je český zpěvák a textař znamý mimojiné ze skupin Alice, Sexy Dancers, J.
Dan Brown Dan Brown (* 22. června 1964 Exeter, New Hampshire) je americký spisovatel thrillerů, proslulý bestsellerem Šifra mistra Leonarda.
Dan Simmons Dan Simmons (* 4. dubna 1948, Peoria, Illinois) je americký spisovatel science fiction a hororu známý zejména svým románem Hyperion a jeho pokračováními Pád Hyperionu, Endymion a Vzestup Endymionu.
Dana Dana je ženské křestní jméno. Podle českého kalendáře má svátek 11.
Dance of Death Dance Of Death je třináctým studiovým albem legendární britské heavy metalové kapely Iron Maiden. Album bylo vydáno 8.
Dancehall Dancehall je v současnosti zřejmě nejpopulárnější styl vycházející z reggae. Vznikl, jak název naznačuje, jako tanečnější verze roots reggae koncem 70.
Dancing Co-Ed Dancing Co-Ed je klasická americká hudební romantická komedie režiséra S. Sylvana Simona z roku 1939, natočená na námět povídky The Dancing Coed Alberta Treynora.
Dandeny Munoz-Mosquera Dandeny Munoz-Mosquera byl hlavním zabijákem Medelínského kartelu z Kolumbie.
Daněk skvrnitý Daněk skvrnitý s lopatovitými parohy je nejúhlednějším evropským jelenem, podobný svým zbarvením jelenu sikovi.
Daniel Daniel je mužské jméno hebrejského původu. V hebřejštině výraz דַנִיאֶל (Daníél) znamená „Bůh je můj soudce“.
Daniel Adam z Veleslavína Daniel Adam z Veleslavína (31. srpna 1546 Praha – 18.
Daniel Defoe Daniel Defoe [Dýfou] (rozený Daniel Foe;asi 1660 – 24. dubna 1731) byl anglický spisovatel a novinář, představitel realismu.
Daniel Dočekal Daniel Dočekal (* 1967) je internetový publicista a zakladatel internetového magazínu Svět Namodro. Podílel se na rozvoji českého Internetu a českého (i slovenského) Fidonetu.
Daniel Glazman Daniel Glazman (* 25. února 1967) je francouzský programátor známý pro svou práci na Mozilla Composeru a komponentě editoru v Mozilla Suite, resp.
Daniel Gottfried Wunschwitz Svobodný pán Daniel Gottfried Wunschwitz (24. března 1678 Praha – 25.
Daniel Kehlmann Daniel Kehlmann (* 13. ledna 1975 Mnichov) je německý spisovatel.
Daniel Kolář Daniel Kolář (* 27. října 1985, Praha) je český fotbalista, útočník, který v současné době hraje za pražský tým AC Sparta Praha.
Daniel Landa Daniel Landa (* 4. listopadu 1968 Praha) je český zpěvák a bývalý příležitostný herec.
Daniel Zítka Daniel Zítka (* 20. června 1975) je český fotbalový brankář, v současné době hrající za R.
Daniela Daniela je ženské křestní jméno. Podle českého kalendáře má svátek 9.
Daniela Peštová Daniela Peštová (* 14. října 1970, Teplice, Česká republika) je česká modelka.
Daniela Šinkorová Daniela Šinkorová (* 28. prosince 1972, Nitra) je slovenská herečka a zpěvačka.
Danix DANIX je distribuce GNU/Linuxu na LiveCD, vhodná především pro české začínající uživatele, kteří si GNU/Linux chtějí zkusit.
Danny DeVito Danny DeVito (* 17. listopadu 1944 Neptune) je americký herec a na Oscara nominovaný filmový producent známý pro svou malou postavu (152 cm).
Danny Way Danny Way (* 15. dubna 1974, Portland, Oregon) je americký skateboardista.
Danske Småøerne Danske Småøerne (dánsky Dánské malé ostrovy) je spolek 27 malých ostrovů, které jsou samy o sobě natolik malé, aby mohly vytvořit samostatnou obec. Tento spolek slouží k lepšímu prosazování jejich zájmů.
Daň Daň je povinná zákonem určená platba do veřejného rozpočtu, která se vyznačuje neúčelovostí a neekvivalentností tzn. ukládá se jako jednostranná povinnost bez nároku plátce na plnění ze strany státu.
Daň dědická, darovací a z převodu nemovitosti Daň dědická, darovací a z převodu nemovitosti je přímá daň v České republice. Platí se při dědění, darování a převodu nemovitostí.
Daň silniční Daň silniční je přímá daň, platná na území České republiky.
Daň z nemovitosti Daň z nemovitostí je jedna z majetkových daní. Touto daní je každoročně zdaňováno vlastnictví nemovitosti.
Daň z přidané hodnoty Daň z přidané hodnoty (zkratka DPH) tvoří jeden z nejdůležitějších příjmů státního rozpočtu. Platí ji všichni při nákupu většiny zboží a služeb, proto se jí také někdy říká Univerzální daň.
Daň z příjmu Daň z příjmu je ta část příjmů odváděná státu, která je vypočtená z příjmů fyzických a právnických osob jako určité procento celého příjmu.
Daňová kontrola Daňová kontrola je dílčím procesním postupem odehrávajícím se v rámci daňového řízení a je jedním z prostředků správce daně, kterým zjišťuje nebo prověřuje základ daně a ostatní okolnosti rozhodné pro správné stanovení, vyměření a vybrání daně od poplatníka nebo splnění daňových povinností plátce.
Daňové řízení Daňové řízení je řízení vedené správcem daně za účelem stanovení daně, jejího vyměření, vybrání, vyúčtování, kontroly splnění daňové povinnosti, popř. i vymáhání daně v případě, kdy daň nebyla uhrazena dobrovolně.
Daňový sklad Daňový sklad je prostorově a stavebně ohraničené místo na daňovém území České republiky, ve kterém provozovatel daňového skladu vyrábí, zpracovává, skladuje, přijímá nebo odesílá vybrané výrobky dosud nezatížené spotřební daní.
Dar slz Dar slz označuje v křesťanské mystice boží milost, které se dostává některým křesťanům. Slzy pak provází osobu každodenním životem, zváště pak během liturgických úkonů a modlitby.
Darcyho zákon Darcyho zákon je matematický vztah, který definuje rychlost průtoku kapaliny nebo plynu pevným porézním tělesem. Zákon udává lineární závislost rychlosti proudění na rozdílu tlaků proudícího média a vzdálenosti sledovaných bodů.
Dareios I. Perský velkokrál Dareios I. (staropersky Dárajavauš, vládl 522–486 př.

Informace jsou převzaty z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa.

Texty jsou dostupné za podmínek GNU Free Documentation License

Encyklopédia (sk) Encyclopedia (en) Enzyklopädie (de)


cz cz