A-Z Encyklopedie > C > 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16

Cylinder Head Sector CHS (Cylinder Head Sector) česky válec, hlava (povrch) a sektor je starší způsob adresování sektorů pro přístup k pevným diskům počítačů. U nejstarších disků do kapacity cca 100MB odpovídala geometrie disku (počet válců, hlav a sektorů na stopu) adresaci pomocí CHS.
Cymbelín Cymbelín (v originále Cymbeline) je hra od Williama Shakespearea. Soudí se o ní, že byla napsána někdy kolem roku 1609.
Cynismus Cynismus (řecky κυνισμός kynismós ješitnost < κύων kyón pes) označuje původně nazírání světa antických kyniků.
Cyprianus Thascius Caecilius Cyprianus (počeštěle Cyprián) byl biskup Kartága a důležitý starověký křesťanský spisovatel, církevní Otec. Narodil se na začátku 3.
Cyprián Majerník Cyprián Majerník byl slovenský malíř působící v Praze. Narodil se 24.
Cyrano de Bergerac (film 1950) Cyrano de Bergerac je americký film z roku 1950, dlouhý 112 min.
Cyril Alexandrijský Svatý Cyril Alexandrijský (376 – 27. června 444) byl alexandrijským patriarchou a jeden z významných církevních Otců, roku 1883 katolickou církví prohlášený za učitele církve.
Cyril Jeruzalémský Sv. Cyrillus (Cyril) byl jeruzalémský biskup a církevní učitel.
Cyrilice Cyrilice je písmo původně vymyšlené pro zápis staroslověnštiny a posléze používané pro zápis církevní slovanštiny, která na staroslověnštinu navázala. Cyrilici sloužilo za vzor řecké písmo.
Cyrilometodějská bohoslovecká fakulta Oficiální název „Římskokatolická cyrilometodějská bohoslovecká fakulta v Praze se sídlem v Litoměřicích“, používaná zkratka CMBF Litoměřice.
Cystein Cystein je v přírodě se vyskytující aminokyselina, která ve své molekule obsahuje thiolovou skupinu -SH. Název aminokyseliny cystein se v praxi zkacuje na Cys nebo písmeno C.
Cystidovka rybovonná Cystidovka rybovonná nazývaná též Kržatkovka okurková (Macrocystidia cucumis (Pers.) Joss.
Cytogenetika Cytogentika je podobor genetiky zabývající se buňkou a jejími strukturami. Hlavními oblastmi jejího zájmu jsou buněčné organely a struktury přímo související s přenosem a expresí genetické informace (jádro, nukleoid, ribozóm, semiatonomní organely, chromozómy, plasmidy atd.
Cytoplazma Cytoplazma (resp Cytosol), méně používaný název buněčná plazma, je tekuté prostředí buňky, v němž jsou uložené buněčné organely a další buněčné struktury. Ze 75–80 % se skládá z vody.
Cytoplazmatická membrána Cytoplazmatická membrána ( také plazmatická membrána, plazmalema) je tenký semipermeabilní obal ohraničující buňku. Skládá se z jedné lipidové dvouvrstvy a v ní ukotvených bílkovin.
Cytosin Cytosin je heterocyklická sloučenina, pyrimidinová nukleová báze. V nukleových kyselinách vytváří komplementární pár s guaninem, se kterým se váže třemi vodíkovými můstky.
Cytoskelet Cytoskelet je dynamický systém proteinových vláken a tubulů, jejichž hlavní funkcí je transport látek a buněčných komponent, opora buňky a účast na jejím dělení (u živočichů za vytvoření tzv. dělícího vřeténka).
Czarny Kocioł Jagniątkowski Czarny Kocioł Jagniątkowski [čarny kočjol jagňontkovski] je ledovcový kotel v horní části doliny Wrzosówka [vžosuvka]. Ledovcový kotel se nachází v Krkonoších na polské straně hranice pod Mužskými kameny asi 3 km západně od hraničního přechodu Špindlerova bouda.
Czarny Staw pod Rysami Czarny Staw pod Rysami nebo také Czarnym Stawem nad Morskim Okiem je pleso v polské části Tater. Leží v ledovcovém kotli v Dolině Rybiego Potoku.
Czech Press Photo Czech Press Photo je soutěž a následná výstava české zpravodajské fotografie, obdoba celosvětové World Press Photo. Jejím deklarovaným cílem je zprostředkovat veřejnosti pohled na významné události uběhlého roku a také stiulovat rozvoj fotografie jako jako média.
CzechTek CzechTek je největším festivalem freetekno scény v České republice. Koná se každoročně od roku 1994 pravidelně poslední víkend v červenci.
CzechTek 2005 CzechTek v roce 2005 začal v pátek 29. července na louce vedle dálnice D5 poblíž Mlýnce na Tachovsku a v sobotu 30.
CzechTek 2006 CzechTek v roce 2006 proběhl od 28. července do 2.
Czenglish Czenglish (spojení anglických slov Czech a English) je špatná angličtina, kterou používají Češi. Oblíbená chyba je například výraz „basic school“, což je doslova přeloženo „základní škola“ (správný termín je však „elementary school“).
CZ Spojení písmen C a Z může mít různé významy:
CZ-NUTS CZ-NUTS je zkratka pro normalizovanou klasifikaci územních celků v České republice pro potřeby statistického úřadu a Eurostatu.
CZFree.Net CZFree.Net (zkráceně CZF) je nezávislá nezisková amatérská počítačová komunitní síť v Česku (původně jen v Praze), která je vytvářena a spravována komunitou nadšenců.
Čabel Čabel byla ves na Táborsku nedaleko Měšic. Nalézala se přímo za měšickým dvorem a dnes se místu, kde stávala, říká „na Čabeli“.
Čad Čad (arabsky: تشاد; francouzsky: Tchad) je vnitrozemský stát ležící uprostřed Afriky v oblasti Sahary a Sahelu. Hraničí s Libyí na severu, se Súdánem na východě, se Středoafrickou republikou na jihu, s Kamerunem a Nigérií na jihozápadě a s Nigerem na západě.
Čadca Čadca (polsky Czadca, maďarsky Csaca) je město na severu Slovenska, u hranic s Českou republikou a Polskem, přesněji v Žilinském kraji na řece Kysuca. Žije zde 27 000 obyvatel.
Čadská vlajka Vlajka Čadu se skládá ze tří svislých pruhů: modrého, žlutého a červeného. Téměř stejnou vlajku užívá Rumunsko, avšak rumunská vlajka užívá světlejší odstín modré.
Čachotín Obec Čachotín se nachází v okrese Havlíčkův Brod, kraj Vysočina.
Čachovice Čachovice jsou obec v okrese Mladá Boleslav. Žije v nich 738 obyvatel na 989 hektarech.
Čachrov Čachrov je obec v Plzeňském kraji, 14 km jižně od Klatov. Obec má rozlohu 88,18 km² a sestává ze 13 místních částí.
Čaj Čaj (z výslovnosti čínského 茶 – čcha v mandarínském a kantonském dialektu; v dialektu min významného přístavu Sia-men čteno te – odtud pojmenování v některých jiných jazycích) je kulturní nápoj, připravovaný obvykle louhováním lístků rostliny čajovníku v horké vodě. Pro samotné lísky se také užívá název čaj.
Čajovna Čajovna je veřejné místo, kam se chodí pít čaj. Tento termín se ale také používá pro zvláštní domácí místnosti nebo domky určené k pití čaje například v Japonsku.
Čajovník čínský Čajovník čínský (Camellia sinensis (L.) O.
Čakov (okres Benešov) Obec Čakov leží v okrese Benešov. Má 113 obyvatel a katastrální území obce má rozlohu 529 ha.
Čakov (okres České Budějovice) Čakov je obec ležící v okrese České Budějovice. Má 192 obyvatel a jeho katastrální území má rozlohu 902 ha.
Čaková Obec Čaková se nachází v okrese Bruntál, kraj Moravskoslezský.
Čakovec Čakovec (maďarsky Csáktornya) je město v Chorvatsku, leží na severu země, mezi řekami Mura a Dráva v regionu Međimurje. Žije zde 15 000 lidí, s předměstími pak 30 000.
Čakovičky Obec Čakovičky se nachází v okrese Praha-východ, kraj Středočeský.
Čakra Čakry jsou podle hinduismu a dalších, často s hinduismem kulturně spřízněných myšlenkových proudů energetická místa (centra) v těle, popisovaná jako vír nebo kruh. Podle těchto nauk slouží čakry jako složité převodníky a transformátory prány v lidském organizmu.
Čankajšek Čankajšek, anglicky Chiang Kai-shek (31. října 1887 – 5.
Čankovice Obec Čankovice se nachází v okrese Chrudim, kraj Pardubický.
Čao C'-jang Čao C'-jang (čínsky 赵紫阳, pinyin: Zhao Ziyang) (17. října 1919 – 17.
Čap Čap je skalní kyj ze železitého pískovce, zvaný též Čapská palice nacházející se 1,5 km severozápadně od osady Pavlíčky (část obce Tuhaň) asi 4 km západně od města Dubá v okrese Česká Lípa.
Čapek Čapek je české příjmení. Ženskou variantou je Čapková
Čapulka bahenní Čapulka bahenní (syn. čapulka bažinná, Mitrula paludosa Fr.
Čaroděj Čaroděj - osoba (mužského pohlaví) praktikující čarodějnictví. Osoba ženského pohlaví se podle okolností může nazývat čarodějka nebo čarodějnice - druhé označení bývá obvykle chápáno pejorativně nebo jako označení osoby zlé.
Čarodějky (Zeměplocha) Tento článek popisuje postavy z humoristické série fantasy knih Terryho Pratchetta o Zeměploše.
Čarodějné kruhy Čarodějné kruhy (též mezikruží) se projevují jako kruhy plodnic rostoucích v kruhu na louce, v parku či v lese. Jedná se o přirozený růst některých hub v kruhu.
Čarodějnické procesy Čarodějnickými procesy se rozumí světské a církevní trestní jednání proti čarodějnicím a čarodějům (kouzelníkům). Jedná se o historický jev, který trval od 15.
Čarodějnictví Čarodějnictví je pojem, který měl v různých společnostech a dobách různé významy. Společné těmto významům je užití údajných nadpřirozených schopností či sil.
Čaroprávnost Čaroprávnost je humoristická fantasy kniha Terryho Pratchetta, třetí ze série Zeměplocha a první, kde hlavním hrdinou není Mrakoplaš. Do série uvádí čarodějku Bábi Zlopočasnou, která se objevuje v řadě pozdějších knih.
Čarověník Čarověník je chomáčovitá znetvořenina na stromech a keřích, která je tvořena hustěji nahloučenými větvičkami, často odlišného zabarvení, tvaru a uspořádání olistění (jehlic).
Čas (mluvnice) Čas v lingvistice znamená určitý tvar slovesa vyjadřující časové období, ve kterém daný děj probíhal/probíhá/bude probíhat. Většina časů je ohraničena současností.
Čas sluhů Čas sluhů je český film, který natočila režisérka Irena Pavlásková v roce 1989 jako svůj celovečerní debut. Film vypráví o zamindrákované vysokoškolačce (Ivana Chýlková), která se vstupem do života mění na všehoschopnou osobu, která jde za svým jakýmkoli způsobem.
Časně slovanské období Jako časně slovanské období (v původní periodizaci Jana Eisnera z roku 1933 doba předhradištní) je v české (a méně častěji i moravské) archeologii označováno období mezi druhou polovinou (někdy také poslední třetinou či závěrem) 6. století a koncem 7.
Časopis Časopis je periodická publikace, obsahující informace. Od novin se časopiy odlišují především delší periodicitou, cílenějším zaměřením na užší cílovou skupinu čtenářů, vyšší cenou a lepší grafikou.
Časopis pro moderní filologii Časopis pro moderní filologii je český jazykovědný časopis vydávaný od roku 1911 dvakrát ročně Ústavem pro jazyk český Akademie věd České republiky. Jsou v něm publikovány články zabývající se kontrastivní lingvistikou.
Časoprostor Ve fyzice je časoprostor čtyřrozměrná konstrukce užívaná v teorii relativity sjednocující prostor a čas do jediné (čtyřrozměrné, pseudo-Riemannovské) variety. Zatímco prostor spolu s časem jsou závislé na pozorovateli, časoprostor je na pozorovateli nezávislý.
Časování Časování (konjugace) je způsob ohýbání sloves. Změna jejich tvaru, nejčastěji pomocí speciálních koncovek či pomocných slov, slouží k vyjádření osoby, čísla, času, vidu, rodu a způsobu, který se vztahuje k ději či stavu, jež sloveso popisuje.
Časování RAM Paměti RAM se používají v počítačích pro rychlé ukládání a čtení dat. Jaká operace se s pamětí provádí je dáno stavem řídicích signálů.
Časování ve staroslověnštině Staroslověnská slovesa stejně jako v jiných slovanských jazycích rozeznávají kategorie osoby, čísla, času, vidu, způsobu a slovesného rodu.
Časové pásmo Časové pásmo je ta část Země, která používá stejný standardní čas. Původně používali lidé sluneční čas, který má ovšem tu nevýhodu, že se liší od místa k místu.
Časový multiplex Časový multiplex TDM je princip přenosu více signálů jedním společným přenosovým médiem. Jednotlivé signály jsou odděleny tím, že se každý z nich vysílá (přenáší) pouze krátký pevně definovaný časový okamžik.
Časový paradox Časový paradox je jev, který může teoreticky nastat při cestování v čase do minulosti.
Častohostice Častohostice jsou obcí ležící jižně od okresního města Třebíče. Nadmořská výška obce je 415 metrů nad mořem.
Častrov Obec Častrov se nachází v okrese Pelhřimov, kraj Vysočina.
Časy Obec Časy se nachází v okrese Pardubice, kraj Pardubický.
Čaturanga Čaturanga je strategická desková hra pocházející z Indie. Podle mnoha šachových historiků je předchůdcem všech dnes hraných šachových her.
Čatyrkol Čatyrkol je bezodtoké jezero v centrálním Ťan-šanu na jihu Narynské oblasti v Kyrgyzstánu. Leží v kotlině v nadmořské výšce 3530 m mezi hřbety Atbaši na severu a Torugarttau na jihu.
Čavisov Obec Čavisov se nachází v okrese Opava, kraj Moravskoslezský.
ČAFC Praha ČAFC Praha je jeden z nejstarších českých fotbalových klubů se slavnou minulostí. Klub byl založen jako Český Athletic & Football Club na Královských Vinohradech.
Čáp bílý Čáp bílý (Ciconia ciconia) je velký pták, převážně bílý s černými okraji křídel, s červeným zobákem a nohama. Oproti volavkám jsou při letu hlava a krk přímo natažené a nohy přesahují rovně zastřižený ocas.
Čáp černý Čáp černý (Ciconia nigra) je zástupcem čeledi čápovitých (Ciconiidae) Je to velký, převážně černý pták s bronzovým leskem, červeným dlouhým zobákem a bílým břichem. Mezi samcem a samicí téměř není rozdíl, mláďata jsou matově hnědá s šedozeleným zobákem.
Čárka (diakritika) Čárka je diakritické znaménko, které má v různých jazycích různou funkci. Odborně se též nazývá akut.
Čárka (interpunkce) Čárka ( , ) je interpunkční znaménko, které se používá k oddělování jednotlivých vět v souvětí, částí rozvitých větných členů, vložených a osamostatněných částí vět (vsuvky, oslovení apod.).
Čáslav Čáslav je české město ležící ve Středočeském kraji, založené v roce 1264 za vlády Přemysla Otakara II. Dle údajů z roku 2006 zde žije 10.
Čáslavice Čáslavice je obec ležící jihozápadně od okresního města Třebíče. Nadmořská výška obce je 510 metrů nad mořem.
Čáslavský sněm Čáslavský sněm proběhl v čáslavském kostele sv. Petra a Pavla ve dnech 3.
Část obce Část obce je souhrnné označení pro některé bývalé konskripční osady a pro některé bývalé místní části obce, zpravidla se samostatnou řadou čísel popisných – od roku 1960 jsou nejnižší územní jednotkou používanou pro správní účely.
Částečně rekurzivní funkce Částečně rekurzivní funkce (ČRF) je termín, kterým se v teorii vyčíslitelnosti označují funkce v jistém smyslu „složitější“ než tzv. primitivně rekurzivní funkce
Části Prahy Upřesnění k článku Praha, Členění Prahy. Podívejte se také na články Dějiny Prahy a Zaniklé vesnice na území Prahy.
Částice Částice je velmi malá část hmoty, která se projevuje svými charakteristickými vlastnostmi (energií, hmotností, elektrickým nábojem, spinem, chemickou reaktivností, dobou života, aj.).
Částice "ó můj bože" Večer 15. října 1991 byla nad Salt Lake City v Utahu pozorována částice s ultra vysokou energií.
Částkov (okres Tachov) Obec Částkov se nachází v okrese Tachov, kraj Plzeňský.
Částkov (okres Uherské Hradiště) Obec Částkov se nachází v okrese Uherské Hradiště, kraj Zlínský.
ČD 73 54 10-91 Ampz Vůz ČD 73 54 10-91 Ampz je jeden z nejmodernějších osobních vozů v parku Českých drah. Prvních 9 kusů bylo objednáno již v roce 1995.
ČD 73 54 21-91 Bmz Vozy ČD 73 54 21-91 Bmz jsou jedny z nejmodernějších osobních vozů v parku Českých drah.Jsou to tlakotěsné klimatizované vozy určené pro maximální rychlost 200 km/h.
Če-ťiang Če-ťiang (čínsky: 浙江; pinyin: Zhèjiāng) je provincie Čínské lidové republiky. Leží na jihovýchodě země.
Čebarkuľ Čebarkuľ (rusky Чебаркуль) je jezero v Čeljabinské oblasti v Rusku. Má rozlohu 19,8 km².
Čebín Čebín je vesnice v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji. Leží zhruba 20 km severozápadně od Brna na jižním úpatí kopce Čebínka (431 m.
Čeboksary Čeboksary (rusky Чебокса́ры, čuvašsky Шупашкар) je přístavní město v Ruské federaci, v jeho evropské části a je hlavním městem Čuvašska. Město má 465 000 obyvatel, nedaleko něj se nachází satelitní město Novočeboksarsk s 125 000 obyvateli.
Čebyševova nerovnost Čebyševovy nerovnosti se využívají v teorii pravděpodobnosti k důkazu centrálních limitních vět a zákona velkých čísel.
Čebyševova nerovnost pro konečné součty Čebyševova nerovnost pro konečné součty je matematická věta pojmenovaná podle Pafnutije Lvoviče Čebyševa, která zní:
Čečelice Obec Čečelice se nachází v okrese Mělník, kraj Středočeský.
Čečelovice Obec Čečelovice leží v okrese Strakonice. Má 161 obyvatel a katastrální území obce má rozlohu 653 ha.
Čečensko Čečensko, oficiálně Čečenská republika, někdy také Čečna (rusky Чеченская Республика, čečensky Нохчийн Республика) je autonomní republika Ruské federace na severním Kavkaze o rozloze cca 16 tisíc km2. Hraničí s ruskými republikami Dagestánem na východě, Ingušskem na západě a na severu se Stavropolským krajem.

Informace jsou převzaty z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa.

Texty jsou dostupné za podmínek GNU Free Documentation License

Encyklopédia (sk) Encyclopedia (en) Enzyklopädie (de)


cz cz